Co to jest badanie termowizyjne budynku i kiedy je przeprowadzić?


Badania termowizyjne w budownictwie mają na celu sprawdzenie izolacyjności termicznej domu. Są wykonywane za pomocą specjalnej kamery termowizyjnej. Dzięki niej otrzymujemy zdjęcia nazywane termogramami. Obraz z kamery termowizyjnej jest w stanie pokazać nam dużo więcej, niż jesteśmy w stanie zobaczyć czy zdiagnozować bez jej udziału. Badania termowizyjne to jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod badania pomiaru izolacyjności cieplnej budynku. Są nowoczesne i bardzo skuteczne, a dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w izolacji budynku – na jaw wyjdą ewentualne niedociągnięcia osób, zajmujących się ocieplaniem domu. Badania termowizyjne umożliwiają nam dokonanie rzetelnej oceny wykonanych robót budowlanych, a także wdrożonych rozwiązań projektowych.
Badanie termowizyjne można bez przeszkód przeprowadzić zarówno przed oddaniem domu do użytkowania, jak i już podczas zamieszkiwania. Pozwoli ono na staranne zaplanowanie i przeprowadzenie działań mających na celu ograniczenie strat energii cieplnej. Termogramy możemy wykonać od zewnątrz, a także od środka badanego budynku. Dokładnie i precyzyjnie pokażą one istniejące mostki termiczne, czyli te miejsca, przez które tracimy ciepło.
Niewątpliwym atutem zdjęć z kamery termowizyjnej jest zdolność wykrywania źródła i zasięgu występowania zawilgoceń, które mają bardzo negatywny wpływ na jakość materiałów budowlanych. Znając źródło i przyczynę występowania zawilgoceń, jesteśmy w stanie skuteczniej walczyć z ewentualnymi zagrzybieniami, które mogą pojawić się na sufitach lub ścianach pomieszczeń naszego domu.
Przeprowadzając badanie termowizyjne naszego budynku, mamy możliwość wykrycia usterek lub niedrożności instalacji grzewczej, a także zdiagnozowania poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej. To właśnie ona, niepoprawnie wykonana, często jest istotną przyczyną strat ciepła.
Na badanie termowizyjne na pewno warto zdecydować się, gdy mimo nieustannego ogrzewania naszego domu, ciągle trudno nam uzyskać oczekiwany komfort cieplny.

Sprawdź szczegóły: term-os.pl